29. sept 2007

Leia kümme sarnasust

Pilt 1.

Kimab rullnokk bemariga mööda Tallinn–Tartu maanteed, 200 rauas, auto tegijaid täis. Algus on mõnus, tee sile ja sirge ning ülejäänud startijad selja taha jäetud. Algkiirendus oli plahvatuslik – Rootsi raha ja Saksa masin teevad Eesti teedel imet.

Tasapisi sugeneb reisiseltskonda ärevus, et kas tempo mitte liiga kõrge pole. Kurvis kummid vilisevad ja mõned nõrgemad kaassõitjad kipuvad lahtisest aknast välja pudenema. Turvavööd on ju luuserite jaoks.

Selg ees vastu tulevad liiklejad viibutavad hoiatavalt sõrme, et kas nii on ikka mõtet. Üksikud teeääres jalutajad üritavad midagi kätega seletada. Aga juht ei lase ennast kõigutada, sest nii suurt kiirust arendav mees ei saa ju eksida. Lisaks on elu teda õpetanud, et kes ei riski, see shampust ei joo. Ja ta teab, et tal on mõttekaaslasi.

Pikapeale jõuab reisiseltskond siiski järeldusele, et tempot võiks veidi tagasi tõmmata. Tõenäosus, et kõik elusalt kohale jõuavad, muutub üha väiksemaks. Leitakse, et nii umbes 100 kilti tunnis oleks ehk jätkusuutlik. Põhimõtteliselt suudetakse auk pähe rääkida ka juhile. Arutletakse, põhimõtteliselt, erinevate pidurdustehnikate üle.

Juhil on aga üks veendumus, selline maailmavaatelist laadi. Nimelt, et jalga gaasi pealt ära võtta ei saa. Moraalne kindlus maksab ka midagi – seda teab ta juba oma eelmisest elust. Kuna aga gaasi ja pidurit vajutatakse sama jalaga, jääb üle vaid käsipidur. See osutub tagantjärele ebaefektiivseks. Vallatutes kurvides ülekuumenenud kummid purunevad ükshaaval ning hoog raugeb. Mõned ninad litsutakse vastu esiklaasi laiaks.


Pilt 2.

Eesti rahvamajandus.