28. okt 2010

Voltaire on meil jälle üpris surnud

Äsja tähistas üks osa Eesti ühiskonnast 40ne kirja 30ndat juubelit. Kui originaaltekstis vahetada „eesti keel“ tekstiga „vaba, kriitiline aga ratsionaalne majandusmõte“ ning „vägivald“ tekstiga „partei ja valitsuse poolne süvenev avalik põlgus ja stigmatiseerimine“, siis võiks kirja veelkord avaldada, lausa peaks, ja mitte meenutusena kaugetest pimedatest aegadest, vaid toetusena riigikontrolöri äsjasele appikarjele Riigikogus, mida sots.teadlased on juba ammu sosistanud.

Mida sellest järeldada? Ikka seda, et inimolemus jääb samaks ega sõltu parajasti lubatud parteide arvust – midagigi püsivat ja turvalist siin muutuvas ilmas. Aga kaevata pole sedapuhku kuhugi, ise tegime.

Igal juhul oleme suutnud end kindlalt kirjutada Euroopa selle millenniumi sotsiaalfilosoofia ja majandusmõtte ajalukku.

12. okt 2010

Miks täishõive ei tähenda 0% töötust

Kui äsjastele majandusnobelistidele sattuks näppu Eesti tööturu andmestik, siis esimese hooga visualiseeriksid nad olukorra enda jaoks tõenäoliselt nii:



(Nagu näha, hakkasid (stat.ameti andmeil) vabad töökohad vähenema IVkv 2007, kuid töötuse määra kasvus hakkas see kajastuma alles IIIkv 2008; alates 2009 aasta algusest vabade töökohtade arv enam ei vähenenud, kuid töötus jätkas jõudsat kasvu, kuni 2010 II kvartalis tegi pöörde paremusele; 2010 III kvartal on prognoos.)

Häda on tööturu (ka kinnisvaraturu, abieluturu...) puhul selles, et nii pakkumiste (töötaja kvalifikatsioon, isikuomadused, kohatud palgaootused jne) kui nõudmiste (tööandja ootused professionaalsusele, pühendumusele, kiiretele tulemustele, vähenõudlikkusele jne) kirevus on totaalne. Seetõttu ei kohta pakkumine alati ja piisavalt kiiresti sobivat nõudlust, ja võibolla ei kohta mitte kunagi.

Lisaks ei kohane hinnad nõudmise ja pakkumise vahekorra muutudes piisavalt kiiresti, kuna tööotsijal on lisaks objektiivsetele omadustele ka mingisugune väärikus, uhkus, enesehinnang, põhjendamatud ootused-lootused jne, mis ainult suurendavad tööturu jäikust.

Eesti kaugelearenenud töövahendusportaalid vähendavad loodetavasti otsinguhõõret ("search friction") viimase võimaluseni.

PS
USA kohta on vastav pilt väga sarnane, va horisontaalskaala osas:

4. okt 2010

Kuidas ökonomist ökonomistile munapraadimist õpetab

- Pane pann pliidile ja lisa veidi õli;
- Kui oled Keynesiaan, siis stimuleeri panni mõõdukal kuumusel;
- Kui sa pole Keynesiaan, siis ära stimuleeri panni – lihtsalt oota, kuni õli on piisavalt kuumaks läinud (see võib võtta mõnevõrra aega!);
- Haki sibul nii peeneks, et ükski tükk ei suudaks avaldada olulist mõju kogu toidule;
- Pruunista sibul, löö munad panni, prae ja serveeri;
- Kui oled Keynesiaan, siis ära unusta pliiti välja lülitada!

Täisversioon gurmaanidele: