28. märts 2025

Sõnnik ja raha ehk täiuslikkuse otsinguil

Nädal tagasi avati Eesti Rahva Muuseumis eelmise sajandi teise poole Eesti ühe kõige olulisema, kuid kindlasti kõige iseseisvama maalikunstniku Olev Subbi ülevaatenäitus „Täiuse poole püüeldes“, millega tähistatakse tema 95. sünniaastapäeva.

Ja siis? Kellel küll praeguses jaburuses veel kaunite kunstide jaoks tähelepanu jätkub! Kui rahu maa peal tagasi, siis ehk jälle.

Siiski võib kunst anda võimaluse põgeneda argielu talumatusest.

Jaburamadki veel olid olud ka täpselt 76 aastat tagasi, kui üks vastne kunstitudeng loksus mööda logisevaid raudteid koos pliiatsi ja paberiga Krasnojarski poole. Sealt kaheksa aastat hiljem naasnuna polnud tal vähimatki põhjust armastada Vene võimu. Kuid armastuse vastand pole mitte vihkamine, vaid ükskõiksus, ignoreerimine. Oma kunsti abil suutis Subbi end suurepäraselt eraldada ängistavast nõukogude (milline eufemism!) reaalsusest pikkadel okupatsiooniaastatel. Seda võimalust unustada, kasvõi korrakski, pakub vastavatud näitus tänuväärselt kõigile, kelle igapäevane kohus pole just kodumaa kaitsmine.

ERMi tagumise otsa liigendatud saalides on pea 80 Subbi tööd läbi kogu tema elu, paljud neist suureformaadilised, mis viivad vaataja kerge vaevaga ühte teise, paremasse maailma, kus me aegajalt, ja eriti praegu, väga viibida tahaksime. Seda luksust pole meile päriselus antud, piltide vahel aga küll. Näitus on avatud sügiseni, nii et argireaalsusest põgeneda jõuab vajadusel uuesti ja uuesti.

Subbi kohta on öeldud, et ta seisis seljaga tuleviku ja näoga mineviku, Lõuna-Eesti soojade lapsepõlvemälestuste poole, millele hiljem lisandus Vahemere-äärne Euroopa. Pigem keeras ta selja nõukogude oleviku karmhallile reaalsusele ja lõi oma piltidega täiusliku maailma, kuhu lasi peale kunsti vaid valitud sõbrad ja selle, mis nendega kaasas käis. Ajalehti ta ei lugenud, milleks seda jama endale iga päev nina alla hõõruda. Nii õnnestus ka Vene ajal elada kohati täiuslikku elu.

Täiuse poole püüdles Subbi tõesti igal rindel, ka tennisplatsil. Ebaõnnestunud löögi järel tõdes ta ikka, et selle äparduse vältimiseks oleks võinud palli parem käega kinni püüda (ja punkti vabatahtlikult vastasele loovutada). Punkti võitmine polnud põhiline, mängu ilu oli oluline. Ehk ei peaks tõesti elu igal hetkel võistlusena võtma.

Kuid mis puutuvad siia sõnnik ja raha!?

Olles kursis maaeluga teadis Subbi hästi, et sõnnik peab olema ühtlase kihina laiali laotatud, et see kasvule kaasa aitaks. Rahaga on aga vastupidi – raha peab olema kasvu tekitamiseks hunnikus, kontsentreeritud, siis on lootust, et sellest sünnib midagi uut, suurt ja ilusat. Vähemalt majanduslikus mõttes. Eduka kunstnikuna teadis Subbi muidugi ka seda, et kunsti ostetakse sellest rahast, mis üle jääb.

Nii praegune suurnäitus ERMis kui mitmed varasemad, samuti paljud kunstniku elu ja loomingut jäädvustavad raamatud ja albumid ei oleks sündinud ilma eraraha suuremeelse toeta. Kontsentreeritud rikkust on Eestis küllaga, kuid valdavalt eksponeeritakse seda meile tänavapildis kaunite jõuvankritena, mis paitavad küll silma, kuid võivad tekitada klassiviha. Õnneks leidub metseene, tänu kellele saab muuseumipileti hinna eest viia end hoopis teise, paralleelsesse maailma. Ühtlase kihina laiali laotatud maksumaksja rahaga poleks sellist suurejoonelist ekspositsiooni sündinud.

„Õu vana autoga“ 1979 (68 x 91 cm)


PS

Üldiselt ei lasknud Subbi argielul ateljee akna taga oma tuju rikkuda ja Siberi-aastaid meenutas ta ikka neutraalses või positiivses võtmes. Loodus on ju kõikjal kaunis. Ühe pildiga ta oma suhtumist okupatsioonivõimu siiski diskreetselt väljendas. See päriseluski eksisteerinud konsiilium, mis koosnes Subbi Lahemaal suvitanud kolleegidest-sõpradest, jagab ühist saladust. Püstolilasu kaja on vaibunud ja elumahl valgub lavale. Pildi autor suundub igaks juhuks vaatama, kas töö ikka korralikult tehtud sai.

Aasta oli siis 1979, sügav stagnaaeg, kuid tsensori pilk oli juba tuhmumas, nii et elusuuruses pilt oli uhkelt eksponeeritud Tallinna kunstnike kevadnäitusel Kunstihoones.

„Rahvuspargi kunstinõukogu“ 1979 (160 x 210 cm)



6. märts 2025

Põgus pilk peeglisse

Läinud reedene pilt meeleoludest ühe taassuure maa kongresside paleest kinnitas veelkord tõsiasja, et inimene on evolutsiooniliselt karjaloom ja grupikuuluvus on primaarne. Konformism aitab elus edeneda, säilitada olemasolev positisioon, kurvemal juhul vältida surma... Sõltuvalt parajasti valitsevatest oludest. Ja olud võivad muutuda ilmsi kiiremini kui unes.

Sellega seoses meenub vägisi üks täpselt kolme aasta tagune lugu, millega pole paraku muud peale hakata kui tõdeda, et nii on ja jääb.



7. veebr 2025

Tennis, trumm ja põhiseadus

Põhiseaduse § 19 ütleb, et „Igaüks peab oma õiguste ja vabaduste kasutamisel ning kohustuste täitmisel austama ja arvestama teiste inimeste õigusi ja vabadusi…“ Eesti keelde on seda tõlgitud nii, et sinu õigus rusikaga vehkida lõpeb seal kus algab minu nina. Põhimõttena kõlab hästi, kuigi hea meelega hoiaksin sinu rusika oma ninast siiski turvalisel kaugusel.

Keeruliseks läheb aga siis, kui nina asemel on kõrv. Kui kaugel minu kõrvast tohid sina teha tervistkahjustavat põrgulärmi, ilma et see seadustega konflikti läheks?

Kujutagem olukorda, et oled tubli 50 aastat külastanud tennisevõistlusi, nii platsil kui tribüünil, ja selle aja jooksul on kujunenud mingisugune arusaam, kuidas asjaosalised end seal suures plaanis üleval peavad. Antud juhul müra tekitamise mõttes. Oled käinud ka korv- ja jalgpalli vaatamas ja tõdenud, et kombed pealtvaatajatel on sootuks erinevad. Maitse asi, oluline on see, et tead, mis ees ootab. Et kas trummid ja pasunad käivad asja juurde või üldse mitte.

Äsjasel Davis Cupi kohtumisel Eesti vs Venezuela tabas aga vähemalt poolt saali kultuurišokk. Nimelt oli saali sattunud teismeline seltskond kõvema trummi ja pasunaga. Ilmselt laia profiiliga spordifännid, kes ei jäta vahele ühtki võimalust kaasmaalastele häälekalt kaasa elada ükskõik mis alal. Patriotism pole patt. Siiski ei tõotanud see pilt midagi head.

Hommikupoole oli samas toimunud laste võistlus, mistõttu oli saalis ka palju algkooliõpilasi, kaks neist istumas oma ema-isaga trummist-pasunast napi poole meetri kaugusel, rida eespool. Matš algas ja nagu arvata, pööras tenniseperekond end esimese trummipaugu peale võpatusega ümber ja pereisa vihjas trummimehele viisakalt, et nii ehk hästi ei sobi lapse kõrva ääres. Sõnum jõudis kohale vaid osaliselt, trumm asendus pasunaga ja peagi üürgas see eesistujatele kõrva juba väljakannatamatu intensiivsusega. Ka teistele, vähemalt kümne meetri raadiuses.

Kuna sõnu noor mees ei mõistnud, siis proovis ees istuv pereisa pärast mõningast sõnelust pasunat konfiskeerida. Selle peale kutsus oma teguviisi seaduspärasuses ja adekvaatsuses veendunud muusikaline multitalent turvamehe, kes tema põhiseadusliku õigust piiramatule eneseväljendusele kaitsma asus. Kuna tennisevõistlused üldiselt turvamehi ei vaja, siis oli tema kogemus arusaadavalt teistest elu valdkondadest ja pasundamine pole ju seadusega keelatud.

Kuna tribüüni löök- ja puhkpilli sektsioonis oleks mängu jälgimine toonud kaasa pöördumatu kuulmiskahjustuse, vähemalt väikestele lastele, siis pidi perekond leidma endale eemal uued istekohad. See võttis fanfaari- ja trummikoondiselt viimased piirangud ja nii sai vähemalt pool saali, kellel ümberasumise võimalust polnud, ülejäänud aja nautida tennist kossupublikule tuttavas jõulises muusikalises kastmes. Tennisepublik pole harjunud oma emotsioone kaaskodanike peal välja elama, mistõttu jäi neil üle vaikides kannatada, näod hapud peas.

Mis me sellest järeldame? Tallinna Ülikooli psühholoogiaõppejõu AvoRein Terepingi sõnul võiksid „need, kes spordivõistlusi külastavad /…/ häälekamalt sellest rääkida.“ (ERR 6.12.2023) Seda siin tegingi. Teadlaste sõnul olevat 11–12 protsendil õpilastest kuulmislangus 20dB või enam. Enamus publikust oli siiski vanemas eas ja neid häiris detsibellidest rohkemgi kultuuride konflikt.

Igatahes tuleks edaspidi tennise maavõistlustel, kus omasid tuleb toetada vahendeid valimata, lisada kuulutusele hoiatus, et tennisetribüünidel üldiselt omaks võetud käitumisreeglid on ajutiselt peatatud, mistõttu korraldajad kultuurišokkide ja kuulmiskahjustuste eest ei vastuta.

Ja üks asi veel. Noorsandid polnud siiski kogemata oma trummi ja pasunaga tennisehalli ära eksinud. Kõik tuntud tegijad tenniseplatsil omas vanusklassis, mõni teada perekond ühiskonnas laiemaltki. Aga vanemad akustiliselt ohutus kauguses. No mis sa teed ära, kui Ferraril on pidurid katki, turvamehel pealtvaatamiskultuuride koolitus läbimata ja sotsiaalne kontroll ei tööta. Põhiseadus kõike ei reguleeri.