10. dets 2012

Apple’i parimad palad ERKI varemetel


Läinud reedel (7.12.2012) avati LHV panga Tallinna kontoris (Tartu mnt 2, ERKI varemete vahetus läheduses) väljapanek stiilseimatest Apple’i arvutitest aegade algusest kuni sajandivahetuseni. Näituse kuraator tutvustab ekspositsiooni nii...


Jobsiga ja Jobsita

Apple’i omanike ja andunud kasutajate jaoks on nüüd elu põhiküsimus selles, kas või kui kaua suudab firma pakkuda neile emotsionaalset ja materiaalset naudingut ka pärast Steve Jobsi lahkumist. Oma hiilgeaegadel on Apple olnud ühe mehe ettevõtmine, mille arengut pole suunanud ei turujõud ega „parimad juhtimispraktikad“, vaid Jobsi karisma ja kõigutamatu veendumus sellest, mida inimkond tegelikult vajab. Mis on mitte ainult cool vaid insanely great ja „muudab maailma“. Ja selleks tuleb muidugi „mõelda teistmoodi“. Apple’i uus juht Tim Cook usub küll, et iPhone asub Maslow vajaduste hierarhias allpool sööki ja jooki, kuid ainult aeg näitab, kas ta suudab seda hoida seal ka tulevikus. Sellele küsimusele näitus vastust otsibki.

See väljapanek on valik ühest 20 aasta jooksul kogunenud erakollektsioonist ja näitab Apple’i arvutite välise disaini arengut aegade algusest (1977) kuni Jobsi tagasituleku esimeste aastateni (1997…). Eksponaatide grupid jagunevad kaheks. Neli aegrida näitavad lauaarvutite, laptopide, serverite ja klassikaliste „linnupuuride“ arengut. Kolme esimese rea puhul on uusimad mudelid loodud taas Jobsi käe all. Linnupuuride rida saab aga alguse aastast1984, mil Jobs veel majas oli. Lisaks on eraldi esitletud mõningaid tähelepanuväärseid komplekte. Igaüks võib nähtu põhjal ise hinnata, kuivõrd erinevatel aegadel loodud toodetes on tunda Jobsi puudutust või selle puudumist. Tõeliselt Jobsivabadest äpardustest on vaatajat säästetud.

Jobs armastas tsiteerida Picassot: head kunstnikud laenavad, suured kunstnikud varastavad. Nii ei sündinud hiir, sellega juhitav menüüdest ja akendest koosnev graafiline kasutajaliides ega arvutivõrk sugugi mitte Apple’is. Samuti ei mõelnud Apple välja küljendustarkvara PageMakerit (seda tegi Aldus), laserprinteritehnoloogiat (see sündis XEROX PARCis) ega PostScripti ehk lehekülje kirjeldamise keelt kahe eelneva omavaheliseks ühendamiseks (seda tegi Adobe). Kuid alles nende kolme eelduse kombineerimine Apple LaserWriteri ja Macintoshi abil sünnitas Desktop Publishingi, millega Apple ilmselgelt muutis maailma. Kas ka soovitud suunas – andes inimesele tänavalt võimaluse praktiseerida tüpograafiat – on teine teema. Igatahes sündis see kõik aastal 1985, kui Jobs esimest korda Apple’ist lahkuda otsustas.

Jobsi isik hoiab üleval küsimust, et mis ikkagi teeb ühest inimesest geeniuse ja millised on Apple’i väljavaated oma võidukäiku jätkata? Juri Lotman väitis, et tõeline loovus sünnib erinevate märgisüsteemide kokkupuutel. Ka Jobsi vundament oli äärmiselt mitmekihiline – seal oli tehnoloogiat ja kalligraafiat, arrogantsi ja budismi, perfektsionistlikku esteetikat ning „oma suhe“ eetikaga kõige tipuks. Sellist komplekti pole tagataskus igaühel ja nii võibki olla, et Apple’i touch and feel jääb konkurentidel igavesti tabamata.

Rein Raua diagnoos meie valitsejate suhtes oleks ilmselt mingis mõttes pädev ka Jobsi kohta. Jobsi auks tuleb siiski öelda, et tal ei olnud selles küsimuses enda suhtes illusioone.

madis@mac.com

Kommentaare ei ole: