9. nov 2016

Vallatud kurvid



Vasakpööre ja parempööre ehk kuidas eestlased kadestavad ameeriklasi ja tunnevad kaasa brittidele. 

Eestimaal on huvitavad ajad. Mart Luik hirmutas juba eelmiste valimiste aegu Keskpäevatunnis, et ...

„Kui vaadata valimisloosungeid ja -reklaame, siis vasakpööre on siin juba ju toimunud, ettevõtjatega ei tegele enam keegi, kõik pakuvad lihtsalt raha.“

Nüüd aga kinnitatakse rahvale kõrgeima juhtkonna tasemel, et vasakpööre on lõplikult kätte jõudmas. Kinnitage turvavööd! 

See väljavaade paneb ilmselt eestlasi kadestama ameeriklasi, kelle värske president lubab, et ...

„We’ll pass massive tax reforms to create millions of new jobs and lower taxes for everyone. And we are, by the way, the highest taxed nation in the world — please remember that.“

Enamiku Maarjamaalaste allkirjad on sellele loosungile vist garanteeritud!

Brittidega on aga topelt kehvasti. Kõigepealt hülgavad nad meie ühise sõbraliku pere ja lisaks vahetavad valitsuse, mis küll nime poolest parempoolne, aga teeb vasakpoolseid (definitsiooni järgi hukatuslikke?) tempe – nimelt lükkab planeeritud eelarvetasakaalustamise edasi

(Fiskaalpoliitikahuvilistele: Mäletatavasti kuulutas George Osborne 2010, kriisi sügavikus, välja riigieelarve tasakaalustamise kava, millele avaldas esimese hooga toetust 20 tuntud ökonomisti, kaasa arvatud Ken Rogoff (The Sunday Times 14.2.2010). Mõni päev hiljem aga kirjutasid 58 vähemalt sama nimekat ökonomisti vastukirja (FT 18.2.2010), milles lükkasid selle argumentatsiooni otsustavalt ümber. … Kui paar aastat hiljem neilt 20-lt ökonomistilt küsiti, et kas nad on jäänud oma arvamusele kindlaks, siis möönis seda vaid üks, kes ei olnud Ken Rogoff (New Statesman 15.8.2012).) 

Trump lubab olla „kõikide ameeriklaste president“. Obama partei kaotuse põhjusena mainitakse, et ta seda piisavalt olla ei suutnud. Brexiti tingis keskmise inglase rahulolematus oma elujärje edenemisega pikkade aastate jooksul (milles ülemäära Brüsselit süüdistada on ülekohtune). 

Pikalt vinduma jäetud globaalne majanduskeskkond tekitab protesti igasuguse – nii „vasakpoolse“ kui „parempoolse“ – eliidi vastu ja sellele järgnevad kurvid võivad olla vägagi vallatud.

Kommentaare ei ole: