5. okt 2021

Reaalsuse moonutamise kiituseks

Täna, 5. oktoobril 2021 möödub kümme aastat legendaarse reaalsuse moonutaja Steve Jobsi surmast. (Lilled võib viia rahandusministeeriumi 11. korruse galeriisse.) Jobsi teekaaslased teavad hästi, milline võime oli mehel veenda nii ennast kui teisi oma geniaalsete ideede teostatavuses. Jobs ei aktsepteerinud mingeid piiranguid enda poolt visandatud täiusliku toote loomisel ebarealistlikuks tähtajaks. Vastupandamatust jõuväljast mõjutatuna hakkasid võimatut uskuma ka kõik ümbruskaudsed. Ja tihtipeale saigi võimatu võimalikuks (nagu näha 11. k galeriis). Paljud juhid on püüdnud Jobsi meetodit järgida, vahelduva eduga.

Kuid nagu suurmeestega ikka, ei mahu nende vaimne pärand kirstu ära, vaid jääb heljuma tulevaste põlvede kohale, kuni ükskord end kuhugi istutab. Selle külvi vili tundub olevat ka keskpanga äsjase majandusprognoosi pressiteade.

Inimesele tänavalt, olgu ta poliitik, ametnik, ajakirjanik või tavaline valija, ei jää kahtlust, et meie 5% inflatsioonis on süüdi vastutustundetu eelarvepoliitika – kes veel kui keskpank tunneb eelarvetasakaalu ja hinnatõusu vaheliste seoste hägushajusaid niidistikke kui oma taskuid! Kuid kas süüdi on praegune või eelmine valitsus? Ja mis siis nüüd peaks tegema, kuhu poole jooksma? Valimised on ukse ees ja valija tahab teada!

Lähemal uurimisel sugeneb siiski kahtlus, et kas praegune kiire hinnatõus, mis panga prognoosi järgigi ajutine, on ikka seotud eelkõige meie valitsus(t)e poliitikaga ja milliste fiskaalsete võtetega saaks seda ohjeldada. Kuid valitsust hurjutava, samas valitsusest sõltumatu keskpanga autoriteet ei luba jõulises sõnumis kahelda. Kui keegi jõuab reaalsusele jälile, siis palun sellest kohe teada anda.




Kommentaare ei ole: