Ametnikud, kes te pole armastatud!
Statistika on teadagi definitsioonide kunst. Ükski arv ei ole iseenesest õige ega vale. Kuid statistiliste näitajatega opereerimisel jääb opereerija südametunnistusele avada esitatavate näitajate täpne sisu ja seos reaalse eluga. Vastasel juhul on kaheldava väärtusega järeldused kerged tulema.
Vihakõne, mille kriminaliseerimisega
Rahandusministeeriumi keldris vahelduseks tegeldakse, on emotsionaalselt
ülesköetud meestele sedavõrd tundlik nähtus, et mõiste määratletakse
kitsalt, vastavalt oma ilmavaatele, et ülejäänud aur saaks minna teema
naeruvääristamisele. Saatejuht
saab sellest mõistest aru nii (anonüümseks kommentaariks on voli vaid
temal):
„Saage palun õigesti aru:
Nt see ei oleks mingil juhul vihakõne ega
karistatav - "Kuku Keskpäevatunni kommentaatorid on täielikud idiood ja
värdjad!"
Aga see oleks vihakõne - "Tulge kõik kohe
Keskpäevatunni stuudiosse ja anname neile seal korralikult peksa! Kaikad
kaasa!"“
Vihakõnet eristab statistilisest näitajast see, et tema
kohta ühtne määratlus puudub. See annab ruumi erinevateks tõlgendusteks. Riigikogu
kantselei õigus- ja analüüsiosakond peab vihakõneks muu hulgas …
„/…-/ teguviisi, millega toetatakse, ergutatakse või kutsutakse üles teatud inimest või inimgruppi häbistama, vihkama, alavääristama /…/ stigmatiseerima või negatiivselt stereotüpiseerima. /…/ Ühtlasi õõnestatakse eelarvamustel põhinevate stereotüüpide loomisega teatud inimgruppide väärtust teiste ühiskonnaliikmete silmis. /…/“
Olgu pealegi, ametnikud-poliitikud on oma saatusega leppinud, aga kuidas puutub siia maksupettus? Maksujuristid vaidlevad muidugi vastu, aga maksupettust võib ühiskondlikust aspektist defineerida kui olukorda, mille puhul enamus ratsionaalseid inimesi nõustub, et maksu oleks pidanud maksma sõltumata sellest, kas seadus seda ette nägi või mitte. Nii nagu heal lapsel mitu nime, on olulisel nähtusel mitu tõlgendust.
__________________
Et kaardistada vihakõne mõiste retseptsiooni ametnike seas, PALUN TEID ANONÜÜMSELT VASTATA KAHELE VALIKVASTUSTEGA KÜIMUSELE (võtab alla 1 minuti) selle e-kirja ja järgneva teksti põhjal (ette kantud 19.09.2020 Kuku Keskpäevatunnis emotsionaalselt ülesköetud saatejuhi poolt u 50. minutil):
„/…/ väga mõnus on olla ametnik /…/ ametnikke tuleb kogu aeg juurde /…/ üha suurem osa eestlastest ongi riigiametnikud /…/ ega nemad ei tooda mingit väärtust, rääkimata lisaväärtusest /…/ see ei ole OK, et kogu aeg tuleb juurde mingisuguseid jüngreid kuskil /…/ sest et riigiametnik ei tooda mitte tuhkagi, temast ei tule mingit kasu /…/“.
Kõik vastused on õiged definitsiooni järgi.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar